Wróć do bloga

Co zyskasz ćwicząc mięśnie dna miednicy?

Czy mężczyźni mają mięśnie dna miednicy, potocznie nazywane mięśniami Kegla? Jak najbardziej! Każdy mężczyzna na pewno znajdzie przynajmniej jeden powód, który zmobilizuje go do działania. A Ciebie, co najbardziej motywuje?

Lubisz seks?

Chcesz rozwinąć swój potencjał seksualny? Ćwicząc mięśnie dna miednicy możesz lepiej poznać swoje ciało i wykorzystać to w praktyce. A jest nad czym pracować – raportu prof. Izdebskiego „Seksualność Polaków 2017” tylko 55% mężczyzn i 49% kobiet jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego.

Mięśnie dna miednicy znajdują się w okolicy krocza i pełnią ważną rolę podczas seksu. Ich skurcz umożliwia wzmocnienie erekcji. Dodatkowo badania wskazują, że rytmiczny skurcz mięśni powoduje przemieszczenie nasienia podczas wytrysku.

Możesz również wydłużyć czas stosunku. Nie nakładaj jednak na siebie presji i pamiętaj o dwóch rzeczach. Po pierwsze średni czas trwania seksu penetracyjnego to nie są długie godziny, tylko… od kilku do kilkunastu minut. A po drugie seks to nie jest tylko i wyłączenie penetracja, ale również tysiące innych sposobów w jaki możecie sprawiać sobie przyjemność.

Ćwicząc mięśnie dna miednicy możesz nie tylko zwiększyć erekcję i wydłużyć czas stosunku, ale również intensywność orgazmów.

Odczuwasz stres?

Zwróć uwagę jak Twoje ciało reaguje na stres. Czujesz, że Twoje mięśnie napinają się – zaciskasz zęby, masz spięte barki i pośladki? Mięśnie dna miednicy również reagują napięciem. Jeśli trwa to przez dłuższy czas to na stałe podwyższa się napięcie, co może powodować zaparcia, parcia naglące czy ból miednicy.

Napięcie w ciele nie jest związane wyłącznie z negatywnymi emocjami. Jeśli bardzo intensywnie pracujesz nad projektem, który sprawia Ci satysfakcję, to Twoje ciało również jest w podwyższonej gotowości.

Dla zachowania balansu, bardzo ważne jest żebyś przeznaczył czas na relaks. Przeznacz 10 minut dziennie na rozwój swojej świadomości ciała. Ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą być właśnie tym momentem w ciągu dnia, w którym jednocześnie wyciszasz się i zwiększasz kontrolę nad ciałem.

Jesteś aktywny?

Lubisz sport i wysiłek fizyczny nie jest Ci obcy? Aktywność fizyczna jest synonimem młodości i dobrego zdrowia. Jednak wysiłek fizyczny może być zarówno świetny jak i zabójczy dla dna miednicy. Dobrze dobrana aktywność wzmocni Twoje mięśnie. Jeśli jest jednak źle zaplanowana to może powodować przeciążenia, osłabienie i wzrost napięcia.

Jesteś szczególnie narażony na wysiłkowe nietrzymanie moczu i problemy w życiu seksualnym, gdy uprawiasz amatorsko sport typu high-impact (biegi, jazda na rowerze, jazda konno, skoki). Dno miednicy jest obciążane przy każdym skoku, uderzeniu stopą o podłoże. Może sobie z tym świetnie radzić, ale tylko wtedy kiedy je na to przygotujesz.

Z kolei wykonywanie ćwiczeń crossfit następuje w sposób bardzo intensywny – nie ma tu czasu na przerwę i często wzrasta ciśnienie śródbrzuszne. W związku z tym kluczowa jest wytrzymałość, szybkość i odporność. Duże obciążenia treningowe wymagają od zawodników wytrzymałości wszystkich mięśni, również dna miednicy.

A co ma jazda na rowerze do dna miednicy? Mocno wycięte siedzisko wywiera dodatkowy nacisk na krocze w porównaniu z szerszymi, bardziej tradycyjnymi kształtami siedzisk. Niska pozycja kierownicy wpływa na ustawienie ciała i miednicy, przez co może mieć szkodliwy wpływ. Jeśli mięśnie dna miednicy staną się zbyt napięte, nerwy i tętnice mogą zostać ściśnięte, doprowadzając do tego, że otaczające je mięśnie kurczą się i nie rozluźniają prawidłowo.

Czy w takim razie trzeba przestać uprawiać sport? Jasne, że nie! Możesz dalej biegać, chodzić na siłownię czy jeździć na rowerze. Pamiętaj tylko żeby kompleksowo podchodzić do swojego ciała i optymalnie planować treningi.

Chcesz mieć kontrolę nad swoim zdrowiem?

Problemy w łóżku? Bieganie co chwilę do łazienki lub popuszczanie moczu podczas uprawiania sportu? To nie są atrakcyjne tematy. Jest to tabu, o którym boimy się mówić. Zanim pomyślisz „to mnie nie dotyczy” i zignorujesz temat, zastanów się – Czy na prawdę chcesz żeby poczucie wstydu Cię ograniczało? Świadomość swoich potrzeb i dbanie o siebie jest seksowne. Skonfrontuj się z tym tematem i pielęgnuj swoją męskość.

Brak satysfakcji z seksu

Dla większości osób seks jest bardzo ważnym aspektem. Wielu mężczyzn czuje presję żeby „sprostać” w łóżku i być świetnym kochankiem. Niestety może to wpływać negatywnie na nastawienie do seksu i traktowanie go jak zawodów, które trzeba wygrać. Może być również niebezpieczne dla zdrowia, jeśli bierze się bez konsultacji z lekarzem bierze leki na potencję. Poniżej możesz zobaczyć wyniki badań pokazujące jak często mężczyźni zgłaszają obniżone libido, zbyt szybki wytrysk, brak satysfakcji, strach przed sprawnością seksualną i problemy z erekcją. Lęk przed sprawnością często powoduje lub utrzymuje zaburzenia seksualne. Nie ma jeszcze dobrze udowodnionego leczenia, jednak m.in. terapia poznawczo-behawioralna oraz trening medytacji uważności są oceniane jako działania o dużym potencjale.

Występowanie problemów w życiu seksualnym u mężczyzn
Sexual Performance Anxiety Robert E. Pyke, MD, PhD, 2019

Przegląd literatury z 2019 roku wykazał, że w badaniach oceniających wpływ ćwiczeń mięśni dna miednicy na zaburzenia erekcji, wskaźnik wyleczeń wahał się od 35% do 47%. Przeanalizowano również efektywność leczenia przedwczesnego wytrysku w formie ćwiczeń mięśni dna miednicy oraz elektrostymulacji. Zdolność do opóźnienia momentu wytrysku została wykazana u 55%-83% badanych.

WAŻNE: Jeśli u Ciebie również występuje problem to pamiętaj żeby skonsultować się z lekarzem, ponieważ zaburzenia mogą mieć różne podłoże i wymagają diagnostyki.

Nietrzymanie moczu

Mało się o tym mówi, ale problem dotyka wielu osób – zarówno kobiet jak i mężczyzn. Badania wykazują, że 72% mężczyzn będzie cierpieć na nietrzymanie moczu w ciągu swojego życia. Jakie są czynniki ryzyka? Bardzo intensywna aktywność np. podnoszenie ciężarów), przewlekły kaszel (m.in. u osób palących czy astmatyków), wiek, zaparcia, nadwaga czy zabiegi operacyjne w obrębie miednicy.

Nietrzymanie moczu najczęściej pojawia się podczas uprawiania sportu, kichania czy śmiechu.

Parcia naglące

Zdarza Ci się oddawać często mocz, ale w małych ilościach? Masz problem z naglącym parciem na pęcherz, które zmusza Cię do udania się do toalety? Zadbaj o swojej zdrowie, żebyś nie musiał z góry obmyślać gdzie na Twojej trasie będą toalety, martwić się czy na pewno zdążysz lub wysiadać na każdej stacji benzynowej podczas podróży.

Parcia naglące mogą być związane z pęcherzem nadreaktywnym i wzmożonym napięciem dna miednicy. Ma na to również wpływ przerost prostaty, który według danych Światowej Organizacji Zdrowia dotyczy ponad połowy mężczyzn po 60 roku życia. Skonsultuj się z lekarzem, żeby znaleźć rozwiązanie optymalne dla siebie.

Przypomnienie: Zgodnie z zaleceniami NFZ na temat profilaktyki raka prostaty, każdy mężczyzna po 50 r.ż (w osoby w grupie ryzyka po 45 r.ż) powinien wykonywać co roku jej badanie.

Ból kręgosłupa

Mięśnie dna miednicy należą do grupy mięśni posturalnych, które określamy jako core. Tworzą gorset mięśniowy, który utrzymuje stabilność kręgosłupa i miednicy. Oznacza to, że tak naprawdę są aktywne cały czas – nawet jeśli tylko siedzisz. Jeśli dochodzi do ich osłabienia, możesz odczuwać bóle kręgosłupa.

Zaparcia

Nadmierne napięcie mięśni może powodować również zaparcia. Podczas korzystania z toalety bardzo ważna jest prawidłowa koordynacja mięśni – rozluźnienie okolicy dna miednicy oraz aktywacja mięśni brzucha. U osób zmagających się z zaparciami, bardzo istotne jest nauczenie prawidłowej pracy mięśni przez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń.

Jak rozpocząć ćwiczenia?